KIRIKKALE
37°
02:52

Akşam'a Kalan Süre

TBMM Kürsüsü Bölücülüğün Meşruiyet Kazanacağı Yer Değildir!

Türk Anayasası Açıkça İhlal Edilmektedir!


MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, son zamanlarda DEM’lilerin TBMM Kürsüsünden yoğun olarak kullandıkları “Kürdistan” ve ayrılıkçı söylemlerine tepki gösterdi.
Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi: DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları partisinin grup toplantısında “Yerel seçimlerle ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde Kürdistan’da devam ediyor” diyerek hukukla ve tarihimizle hiçbir surette bağdaşmayacak bir söylemde bulunmuştur.
 
Sıkıştığı her konuda Anayasa Mahkemesi’nin yolunu tutan DEM, Türkiye Cumhuriyeti yasalarını da sözde Kürdistan bölgesiyle kast edilenin hukukla bağdaşmadığını da gayet iyi bilmektedir.
 
Anayasamızın 3. Maddesinde “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” şeklinde yer alan ifade ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğüne halel getirecek hiçbir ifade ve davranışa yer olmadığına ilişkin hüküm açıkça ortaya konmuştur.
 
DEM’lilerin sözde Kürdistan hayali kurup, bu anlamda her ortamda Anayasamızın 3. Maddesini yok sayarcasına konuşmaları, kasıtlıdır ve Türk devletine meydan okumaktan başka bir şey değildir.
 
PKK’nın siyasi uzantısı olan DEM temsilcileri, Türk milletinin değil bir vatandaşını, bir çakıl taşını dâhi temsil etmemektedir. Dolayısıyla DEM’in Türk siyasetine yön verme gayreti beyhudedir. Onlar ancak kuruluş değerlerinden  uzaklaştırılmış CHP’yi yönlendirebilir. Sözde Kürdistan söylemleriyle etnik kimlik üzerinden siyaset yapmaya çalışan DEM, milli birliğimizin tehdit unsuru, PKK’nın yardakçısıdır.
 

Açıklamasına bu söylemlerin hukuki temeli olmadığını ifade ederek devam eden Öztürk: Yine Anayasamız, Madde 66’da “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür” diyerek vatandaşlık tanımını ve vatandaşlığın nasıl kazanılacağını da gayet sarih bir biçimde ifade etmiştir. Bu madde ile etnikçiliğin önü hukuken kapatılmıştır. Türk milleti ve buna bağlı olarak Türk hukuk sistemi, etnik kökene vurgu yapmanın milli birliğimizi zedelediğinin farkındadır ve gerek toplum hayatı içerisinde gerekse hukuk kuralları çerçevesinde etnik kökene dayalı bir dil kullanma yanlışlığının idrakindedir. Tam bu noktada ifade etmeliyiz ki siyaset kurumunun da bu hususta sorumlulukları vardır. Siyasi parti olmanın sınırsız söylemler içermediğini, aklına gelen her konuda her söylemi ifade edemeyeceğini Anayasamız Madde 68 ve 69 ile ortaya koymuştur.
 
Anayasa Madde 68: “Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz;…”
Milletvekillerinin ise “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler” hükmü gereğince; söylem ve eylemlerinde Türk milletinin genel yararını gözetmesi gerektiği bilinmektedir.
Dolayısıyla siyaset kurumunu ihtiva eden her öge, Anayasamızın da sınırını çizdiği şekilde, bölünmez bütünlüğümüzü ve milli birliğimizi öncelikli görmek mecburiyetindedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ise bu mecburiyetin en temel çatısıdır.
 
Ayrılıkçı düşüncelerle DEM’lenenlerin Kürdistan ifadesi, Anayasanın ilgili maddelerine aykırı olduğu gibi Türk tarihinin müktesebatında da karşılık bulmamaktadır. DEM’e kırmızı halı seren CHP ise bu haliyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasına ihanet etmektedir.
 
Madde 123: “İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir.” Madde 126: “Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayırılır.”
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları bellidir, sınırlarımız içerisinde siyasi-etnik bir sınır da asla yer alamayacaktır. Hiç kimse sınırları zorlamamalıdır!
Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü ve üniter devlet yapısını hedef alan her özne, her nesne, her fiil ayaklarımızın altındadır. Bu hususta tavizimiz asla yoktur.
Herkes iyi bilsin ki rüzgâr eken, fırtına biçer…

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'de ekmeğe zam mı geliyor?

İlginizi Çekebilir

Sevgi ve merhamet timi sahada

İlginizi Çekebilir

 Filistin'e destek 

Haber Yorumları

Yorum Yaz

60263

Hakkımızda

Son dakika haberleri hızlı ve tarafsız bir şekilde KirikkaleSonDakika.net'te okuyabilirsiniz!. Kırıkkale ile ilgili gündemdeki son dakika haberler ve yeni gelişmeler anında Kırıkkale Son Dakika'da!

İletişim

Ovacık Mah. 590. Sk. Gökarık Apt. No: 5/6 Kırıkkale

info@gazetekale.com

03183331171

03183331171